Slider

Mitä maksoi viikon Välimeren risteily kokonaisuudessaan?

sunnuntai 28. toukokuuta 2023

Niin moni on jo ehtinyt kysyä meidän Välimeren risteilyn hintaa, että aloitan nyt täällä blogin puolella kertomaan risteilystä kustannukset. Jos et ole vielä ollut tietoinen, että olemme ylipäätään olleet Välimeren risteilyllä, niin pääset tutustumaan tarkemmin risteilyymme some-kanavissani.

Instagramissa päivitin tarina-osuutta koko matkamme ajan, ja lisäsin tarinat Instagramin kohokohtiin. Löydät ne Instagram-tililtäni. Instagram- ja TikTok -tileiltä löydät myös videot, missä esittelen matkan pähkinänkuoressa. Tuon videon löydät:

Mitä maksaa Välimeren risteily Explorer of the Seas -laivalla?
Explorer of the Seas -laivan allaskansi

Välimeren risteily Italiasta Kreikan saarille ja Montenegroon

Olimme siis Välimeren risteilyllä, minkä lähtösatama oli Ravenna. Ravenna sijaitsee Venetsiasta parin-kolmen tunnin päässä etelään. Lensimme Venetsiaan, missä majoituimme yhdeksi yöksi. Aamulla jatkoimme Venetsiasta junalla Ravennaan.

Risteilyn pysähdyspaikat meillä oli:

  • Kotor, Montenegro
  • Korfu, Kreikka
  • Ateena, Kreikka
  • Mykonos, Kreikka
  • Kefalonia, Kreikka
Korfu

Laiva saapui Ravennan sijaan Triesteen, sillä Ravennassa oli niin pahat tulvat, ettei kaupunki olisi pystynyt vastaanottamaan meitä muutamaa tuhatta matkustajaa turvallisesti. Sataman vaihdos ei vaikuttanut meihin muuten, kuin että meidän piti varata uudet junat Trieste-Venetsia, kun meidän aiemmat liput oli Ravenna-Venetsia. Laivayhtiö maksaa muutokset, joten kustannuksiakaan meille ei tullut lisää.

Risteilyn jälkeen majoituimme vielä yhdeksi yöksi Venetsiaan, ja lisään myös nämä kustannukset laskelmaan.

Myrthos Beach, Kefalonia

Kahden hengen kustannukset 

Lasken kustannukset nyt itseni ja tyttäreni osalta, joskin huomioikaa, että risteilyn hinta on neljän hengen hytti, missä meitä matkusti kaksi aikuista ja kaksi lasta. Löysimme tarjouksen, mihin kuului määrittelemätön parvekehytti, ja lisäksi lapset risteilivät pelkillä veroilla, eli muutamalla kympillä. Kahden aikuisen hinta kahdestaan matkaavana olisi ollut yhteensä lähes tuo sama 1788 €.

Myös hotellihuoneet on neljän hengen huoneita, ja taksikulut olen jakanut kahdella, jotta olen saanut minun ja tyttäreni osuuden.

Toisin sanoen, voit myös kertoa kustannuksen kahdella, ja saat neljän hengen perheen matkakustannuksen.

Ateena, Kreikka

Tässä kustannukset eriteltynä:

Viikon risteily Explorer of the Seas -laivalla toukokuun lopulla 1788 €/2 = 894 €

Lennot Helsinki-Venetsia-Helsinki (1 aikuinen, 1 lapsi) = 555 € 

Junat Venetsia-Ravenna ja Trieste-Venetsia (1 aikuinen, 1 lapsi) = 63 €

Taksi Ravennasta satamaan = 15 €

YHT: 1527 €

Kustannukset risteilysatamissa:

Kotor - ei kustannuksia

Korfu: bussikuljetus keskustaan + kahvila = 21 €

Ateena: taksit + metro + jäätelöt = 35 €

Mykonos: vesibussi + terassi + oluet ja limut kioskista = 35 €

Kefalonia: taksi Myrthos Beachille (75 €) + kioskiostoksia = 84 €

YHT: 175 €

Kustannukset Venetsiassa:

Hotelli AO Venetsia Mestre aamiaisella = 80 € (2 hengen osuus 4 hengen huoneesta)

Hotel Mezzo Pozzo Venetsia aamiaisella + kaupunkivero (2 €) = 88 € (2 hengen osuus 4 hengen huoneesta)

Vesi- ja lentokenttäkuljetukset Venetsiassa ennen risteilyä ja sen jälkeen yht 49 €

Ruokailut ja kioski- ym. pienet ostokset risteilyä ennen ja sen jälkeen = 110 €

YHT: 327 €

Kokonaiskustannukset viikon Välimeren risteilylle olivat yhdeltä aikuiselta ja yhdeltä lapselta neljän hengen seurueessa siis 2029 €.

Miltä tämä sinusta kuulostaa? Onko tämä sinusta edullinen? Vai kallis? Olemmeko sinusta saaneet rahoillemme vastinetta?

Muista seurata some-kanaviani, sillä niihin jaan jatkuvasti myös sellaista sisältöä, mikä ei tänne blogiin asti päädy.

Minigolf-rata Explorer of the Seas -laivalla


Pysy matkassa mukana:

4 kommenttia:

  1. Ei kuulosta lainkaan mahdottomilta nuo kustannukset. Täytyy myös sanoa, että nuo pysähdyspaikat vaikuttavat omia kiinnostuksenkohteita silmällä pitäen erittäin hyviltä. Kyllähän tuollaiselle risteilylle lähtisi mielellään!

    VastaaPoista
  2. No ei tämä älyttömän pahalta tunnu. Toki tässä myöskin Venetsian voisi laskea kohteeksi niin itsellä ei tuntuisi niin pahalta.
    Ollaan kerran oltu saman tyyppisellä risteilyllä kahden aikuisen ja toisen perheen kanssa. Päiviä oli yhdeksän tai kymmenen ja lähtö Italiasta kun perheen pienin oli vajaan 3v niin piti olla inhimillinen lento. Yksi yö 4 hengen asunnossa Civitavecchiassa jonne ajettiin vuokra autolla.
    Tämä oli silloin ennen koronaa.
    Matkat Black friday tarjouksesta suomalaisesta yhtiöstä.
    Laskin että reissu ilman maissa kulutettua rahaa maksoin noin 110€. / päivä per henkilö. Eli sillä hinnalla ei saa suomesta edes hotelli yötä.
    Niin tässä valossa kyllä tuo teidän reissu oli vähän arvokas mutta hinnat ovat varmasti nousseet niin täällä hotelleissa kuin muitenkin.
    Aihe lähellä sydäntä ja nyt kun on oma muksukin niin mukava nähdä teidän reissuja=)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nonii opetellaan nyt käyttää tätä alustaa🤦🏻‍♂️🙈
      Hups jäi anonyymiksi tuo pitkä teksti.

      Poista
  3. Hups jäi anonyymiksi =)

    VastaaPoista

Pidän kommenteista ja kysymyksiinkin vastaan mielelläni!

Lue myös tämä

Vuoden 2024 matkasuunnitelmat ja -unelmat

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan