Slider

Seuraajamatka Kosin saarelle Kreikkaan 11.-18.6.2027

perjantai 25. syyskuuta 2026

Lähdetään Taas Teijan ja Islan kanssa Kosin saarelle Kreikkaan

Meillä on ilo järjestää uusi seuraajamatka Kreikan auringon alle!

Järjestimme ensimmäisen seuraajamatkan perheille Rodokselle elokuussa 2026 ja matka onnistui todella hyvin.

Kyselin teiltä seuraajilta, minne ja milloin haluaisitte, että järjestäisimme seuraavan seuraajamatkan, ja vastauksienne perusteella seuraava matka järjestyy koulujen loma-aikaan Kreikan yhdelle suosituimmista lomasaarista, ja tällä kertaa hotelli sijaitsee toiveidenne mukaisesti aivan meren rannalla. 

Matkalle lähdemme minä, Teija, sekä 11-vuotias tyttäreni Isla. Toivottavasti myös teidän perhe lähtee mukaan tälle yhteisölliselle lomalle!



Tämän matkan tavoitteena on tehdä perhematkasta helpompi, sosiaalisempi ja turvallisempi – ilman tunnetta yksin olemisesta.

Matka on Apollomatkojen valmismatka ja matka varataan suoraan Apollomatkoilta.

Matkan pääset varaamaan tästä linkistä.

Kenelle matka sopii?

Matka on suunniteltu kaikenlaisille perheille, erityisesti:

  • Yksin matkustaville vanhemmille, jotka kaipaavat aikuisseuraa ja turvallisuuden tunnetta.
  • Perheille, joissa lapsi viihtyy muiden lasten seurassa.
  • Lapsiperheille, jotka haluavat valmiin porukan ja matalan kynnyksen yhdessä tekemistä.
  • Perheille, jotka haluavat lähteä reissuun oman perheen kesken, mutta haluavat, että matkalla on tarvittaessa apua ja tukea.

Matka ei ole ohjattu ryhmämatka, vaan yhteisöllinen lomaviikko, jossa saa olla mukana juuri sen verran kuin itse haluaa.

Miksi kannattaa lähteä juuri tälle matkalle?

Helppous: matkaseura ja tuki ovat valmiina, eikä kenenkään tarvitse selviytyä yksin. Olemme apuna ja tukena lentokentällä ja kohteessa.

Yhteisöllisyys: lapset saavat kavereita ja aikuisilla on juttuseuraa.

Turvallisuus: ryhmä tuo tukea niin kohteessa kuin retkillä.

Vapaus: kaikki yhteinen tekeminen on vapaaehtoista; jokainen voi rakentaa päivästään juuri itsensä näköisen.

Lisäarvo: jaan vinkkejä, kuljemme yhdessä retkille ja teemme kohteessa arjesta mahdollisimman sujuvaa. 

Lisäksi perustamme WhatsApp-ryhmän, jonka kautta voimme sekä suunnitella matkaa yhdessä että viestitellä kohteessa ja kysellä seuraa vaikkapa altaalle tai rannalle, ja huikkailla esimerkiksi silloin, kun on herännyt ja aikoo aamiaiselle.

Edellisen matkan osallistujien kokemuksia:

"Yhteisöllinen matka, ilman painetta ryhmäytyä oli todella hyvä kokemus. Teijan ja Islan kanssa oli ihan huippua matkustaa ja ehdottomasti lähdettäisiin oman lapsen kanssa uudestaan."

"Meillä oli tyttöjen kanssa ainakin todella hyvä ja onnistunut reissu. Seura oli hyvää ja Kreikan lämpö ja meri tietenkin jäi mieleen ja kovasti uusia reissuja tässä odotellaan, niin omia kuin seuraajamatkoja."

Tietoa hotellista | Blue Lagoon Resort: 

Blue Lagoon Resort on tilava, viihtyisä All Inclusive -hotelli Kosilla, kivenheiton päässä rannalta. Vehreä puutarha tarjoaa varjoisia oleskelupaikkoja ja tilaa juoksennella, ja hotellin viidestä altaasta yksi on Kosin suurin.

Hotellilta löytyy:

  • viisi uima-allasta, joista yksi on Kosin suurin, ja kaksi lastenaltaita.
  • maksuton liukumäkiä isoille ja pienille, lazy river, oma lastenallas
  • Lastenkerho 4–12-vuotiaille ja leikkipaikka
  • Vehreä, tilava puutarha varjopaikkoineen
  • Useita buffet- ja à la carte -ravintoloita (mm. italialainen, kreikkalainen, kiinalainen)
  • Kylpylä (K16): sauna, höyrysauna, poreallas, sisäuima-allas
  • Liikunta- ja pelimahdollisuuksia: kuntosali (K16), tennis, rantalentopallo, minigolf ja muuta
Kosin kaupunki sijaitsee 3,5 kilometrin päässä hotellilta.

Voit lukea hotellista lisää Apollomatkojen sivustolta tästä linkistä: Blue Lagoon Resort

Kuva: Apollomatkat

Kuva: Apollomatkat

Kuva: Apollomatkat


All Inclusive

All Inclusiveen sisältyy:

  • Aamiaisbuffet Nisos-, Mesogios- ja Karavi-ravintoloissa, klo 07.00-10.00
  • Mannermainen aamiainen Mesogios- ja Satellit -ravintoloissa klo 10.00-11.00
  • Lettuja lettu-pisteellä, klo 10.00-18.00
  • Lounasbuffet Mesogios- ja Satellit-ravintoloissa klo 12.00-14.30
  • Kevyt lounas ja välipalat Vesipuiston ravintolassa klo 10.00-18.00
  • Välipaloja Mesogios -ravintolassa, klo 14.30-16.00
  • Iltapäiväkahvit Faros -allasbaarissa ja Piano Barissa klo 16.00-17.30
  • Illallisbuffet Nisos -ravintolassa, klo 18.30-21.30
  • Illallinen ravintolassa Mythos, klo 18.30-21.30. Pöytävaraus vaaditaan
  • Illallinen ravintolassa Mesogios, klo 18.30-22.00
  • Illallinen italialaisessa à la carte -ravintola Karavissa, jossa on myös vain aikuisille tarkoitettu alue, klo 18.30-21.30. Pöytävaraus vaaditaan. Viini ei sisälly.
  • Illallinen kiinalaisessa à la carte -ravintola Golden Sunissa klo 18.30–21.30 Pöytävaraus vaaditaan. Alkoholijuomat eivät sisälly hintaan
  • Välipaloja Mesogios -ravintolassa, klo 22.30-00.00
  • Rajattomasti virvokkeita, olutta, viiniä ja paikallisia juomia kaikissa hotellin baareissa, klo. 10.00-00.00.

Muutokset mahdollisia. Tunnistautumiseen käytetään hotellin ranneketta. All Inclusive on voimassa lähtöön asti.

Viikon ohjelma

Viikon aikana voi halutessaan nauttia täysin hotellin All Inclusive -palveluista tai lähteä meidän ja muun porukan kanssa tutustumaan Kosiin ja sen lähisaariin. Kaikki tekeminen on vapaaehtoista ja joustavaa.

Suunnitellut retket ja tekemiset:

1-2 päiväretkeä 

Viikon aikana voimme tehdä yhdessä 1-2 päiväretkeä, esimerkiksi Kosin kaupunkiin, jossa on mahdollista tutustua muun muassa linnaan, satama-alueeseen ja Hippokrateen puuhun, sekä viettää aikaa kaupungin kahviloissa ja kaupoissa. 

Toinen retkikohde voisi olla esimerkiksi pieni Pserimos-saari, jonne pääsee veneellä ja jossa voi nauttia kirkasvetisistä uimarannoista koko perheen voimin – päivän voi viettää rannalla tai saaren pienessä kylässä oman aikataulun mukaan.

Hotelli- ja rantapäiviä ja yhteistä tekemistä

Vietämme aikaa hotellin uima-altailla, vesipuistossa ja rannalla uiden ja pelaillen. Seuraan voi liittyä täysin oman fiiliksen mukaan.

Tärkeää huomioida:

  • Retket eivät kuulu matkan hintaan.
  • Kulkeminen tapahtuu omakustanteisesti, ja kustannukset jaetaan esimerkiksi kimppatakseissa.
  • Kaikki tekeminen on täysin valinnaista.

Lentoaikataulu:

11.6.2027, Helsinki 06:00 – Kos 09:50

18.6.2027, Kos 10:40 - Helsinki 14:35

Hinta: 

1 540 € / hlö normaalivuoteella 

Huom! Lapsialennus ei koske kahta ensimmäistä huoneessa majoittuvaa henkilöä. Alennuksen saa vain kolmas ja neljäs majoittuja.

1 380 € / nuori 12-17 v. lisävuoteella
1 130 € / lapsi 2-11 v. lisävuoteella

Lisämaksusta:

Perhehuone 3-4 henkilöä 780 € / huone
Rajoitettu merinäköala (vain 1-2 hh) 140 € / huone

Ilmoittautumisen jälkeen Apollomatkojen henkilökunta syöttää ilmoittautumisen varausjärjestelmään, jonka jälkeen he lähettävät vahvistuksen ilmoittautumislomakkeella mainittuun sähköpostiin.

Matkan ennakkomaksu, 200 €/hlö erääntyy maksettavaksi kahden viikon kuluttua ilmoittautumisesta. Matkan loppumaksun eräpäivä on 45 päivää ennen matkan alkua.

Matkan hintaan sisältyy:

  • Finnairin lennot
  • 8 kg käsimatkatavaraa ja ruumaan kirjattava matkatavara 23 kg per henkilö
  • Majoitus valitussa huonetyypissä
  • All inclusive
  • Menopaluu lentokenttäkuljetus kohteessa
  • Kohdehenkilökunnan palvelut
Matka toteutuu, jos vähintään 10 osallistujaa ilmoittautuu mukaan.

Vain rajallinen määrä paikkoja.

Matkassa noudatetaan yleisiä matkapakettiehtoja, jotka löytyvät Apollomatkojen verkkosivuilta tästä linkistä.

Ympäristövero Kreikassa

Kreikan viranomaiset veloittavat ympäristöveron, joka vaihtelee hotellin virallisen luokituksen mukaan. Maksu maksetaan suoraan hotellille kortilla tai käteisellä. Jotkut hotellit hyväksyvät vain käteisen. Huomaa, että Apollomatkojen luokitus voi poiketa virallisesta.

1-2 tähteä: 2,00 EUR per huone/huoneisto per yö 3 tähteä: 5,00 EUR per huone/huoneisto per yö 4 tähteä: 10,00 EUR per huone/huoneisto per yö 5 tähteä: 15,00 EUR per huone/huoneisto per yö Huvilat: 15,00 euroa per yö.

Varaa matka tästä linkistä!


Lisätietoja voit kysyä:

Apollomatkat Puhelin: 09 6154 7405

Aukioloajat: Maanantai - perjantai: 09.00–15.00

ryhmat@apollomatkat.fi

Kuka on Teija?

Olen 45-vuotias markkinoinnin ammattilainen ja matkailun rakastaja. 

Päivätyön lisäksi arkea rytmittävät tanssitunnit, uusimpana e-kuntosali ja lapsiperhearki, ja siinä sivussa tuotan sisältöjä Lähdetään Taas -kanaviini ja jaan matkailun iloa muillekin.

Matkustamme suurimmaksi osaksi yhdessä tyttäreni, Islan kanssa. Tiedänkin paremmin kuin hyvin, että ainoana aikuisena lapsen kanssa matkustaminen voi olla 1000-kertaisesti jännittävämpää kuin yksin reissaaminen – ja miten mukavaa se on hyvässä seurassa!

Kuka on Isla?

Isla on 11-vuotias koululainen. Isla harrastaa cheerleadingiä, telinevoimistelua ja partiota, ja tämän lisäksi Islan aika kuluu kavereiden kanssa.

Isla innostuu helposti uusista asioista ja viihtyy hyvin muiden lasten kanssa, ja tutustuu helposti uusiin ihmisiin.

Muut tulevat seuraajamatkat

Järjestämme vuoden 2026 ja 2027 aikana myös muita seuraajamatkoja. Tällä hetkellä suunnitelmissa ovat seuraavat kohteet:

Harri Hylje -risteily | Päivä Tukholmassa -risteily 5.12.2026

Tällä risteilyllä on luvassa Tallink Siljan Harri Hylje -risteilyn ohjelmaa ja aktiviteetteja, mutta jos lähdet tänne meidän kanssa, on perusohjelman lisäksi tiedossa huikeita elämyksiä ja spesiaalia ohjelmaa vain meidän ryhmälle! Pistä päivä kalenteriin. Matka tulee myyntiin heti, kun saamme viimeisetkin yksityiskohdat lyötyä lukkoon. Kokonaisuus tulee olemaan niin huikea, että sitä en haluaisi missata itsekään!

Disneyland Pariisi ja/tai Legoland Tanska

Selvitän parhaillaan molempien kohteiden mahdollisuutta, mutta ajankohdat tai muutkaan yksityiskohdat eivät ole vielä selvillä. 

Matka/t tulevat kuitenkin olemaan pitkiä viikonloppulomia joko keväällä 2027 tai syksyllä 2027.

En ole itse koskaan käynyt Pariisin Disneylandissa, ja Legolandinkin vierailusta on jo useampi vuosi, niin olisi hurjan ihanaa päästä toteuttamaan nämä matkat teidän kanssanne!

Välimeren risteily syyslomalla 2027

Tavoitteena on saada järjestettyä Välimeren risteily syyslomalle 2027 (vk 42), mutta alkuperäinen suunnitelmani järjestää seuraajamatka maailman suurimmalle risteilyalukselle Legend of the Seas -laivalle ei toteudu, sillä ryhmämyynti kyseiselle laivalle on jo koko ensi vuoden osalta suljettu. Myös muut Royal Caribbeanin Välimeren risteilyt on jo ryhmämyynnin osalta suljettuja.

Olenkin kääntänyt katseeni muihin varustamoihin, ja jos käy hyvin, pääsen järjestämään matkan toisen varustamon upealle laivalle, millä en ole itsekään koskaan vielä risteillyt. 

Olenkin tästä ihan tosi innoissani, ja toivon todella että tämä tulee toteutumaan! 

Haluatko kuulla ensimmäisten joukossa seuraavista matkoista ja kampanjoista?

Jos haluat kuulla matkakuulumisiamme ja saada tiedon ensimmäisten joukossa tulevista seuraajamatkoista, tilaa uutiskirjeemme alla olevasta lomakkeesta.

Seuraamalla meitä somessa, kuulet niin ikään meidän matkakuulumiset ja saat tiedot ryhmä- ja seuraajamatkoista:

Instagram | Facebook | TikTok | YouTube

Aivan ensimmäisenä matkoista infoan uutiskirjeen tilaajille, joten kannattaa tilata uutiskirje, ja pääset ensimmäisten joukossa tekemään varaukset matkoille. 
>

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Pidän kommenteista ja kysymyksiinkin vastaan mielelläni!

Lue myös tämä

Seuraajamatka Kosin saarelle Kreikkaan 11.-18.6.2027

CopyRight © | Theme Designed By Hello Manhattan